Пуна цена:
1.540,00 ДИН
Цена на сајту:
550,00 ДИН + (трошкови доставе)
Цена за чланове клуба са попустом:
550,00 ДИН
+ (трошкови доставе)
Постоји ли унутрашња повезаност између људских права и ратова новијег датума вођених у њихово име? Да ли су људска права препрека доминацији и тлачењу или су средства за идеолошко заташкавање настајуће империје? У истраживању нормативних карактеристика, политичке филозофије и метафизичких темеља нашег доба, књига Људска права и империја бави се парадоксом савременог хуманитаризма који је напустио политику ради савладавања зла.
Људска права настављају да нуде одбрану од власти и моћи. Али, као што Костас Дузинас тврди у првом делу своје књиге, западни човек је постављен у улогу спаситеља жртава насиља и људска права почела су да се примењују у подељеном свету. Захваљујући својој способности да доприносе стварању људских идентитета, људска права постају средство за регулисање људског живота и отуда средство јавне власти и израз индивидуалних жеља. У другом делу ове књиге прати се поменута аргументација у контексту међународних догађаја и разматра начин на који људска права обезбеђују оправдање за ново распоређивање политичке, економске и војне моћи. Космополитизам је формална идеологија новог поретка, а уклањање насиља и успостављање вечног мира представљају његове наводне циљеве. Међутим, пошто су ратови, насиље и тортура његов модус операнди, људска права данас кодификују и „конституционализују“ нормативне изворе империје.
Мада су суверенитет држава и територијални принцип ослабљени, никакво осећање и смисао за светску заједницу нису развијени. Али, закључује Дузинас, управо обнова античког космополитизма може утрти пут новој политици заједнице.
Прeдстављање књиге
ЉУДСКА ПРАВА И ИМПЕРИЈА
22. Јануар 2010.
У клубу – књижари – галерији Гласник у петак 22. јануара представљена је књига Људска права и империја Костаса Дузинаса, професора на Факултету за право и хуманистичке науке Биркбершког колеџа Лондонског универзитета, једног од најбољих савремених познавалаца филозофије права.
О књизи су говорили:
Илија Вујачић,
Слободан Дивјак,
Миле Савић
и Костас Дузинас.
Говорећи о књизи професора Дузинаса говорници су нагласили да је реч о реномираном аутору чије су књиге драгоцена литература за све који изучавају и анализирају теме из области филозофије, политичке теорије и права у светлу глобалистичких процеса и прерасподеле моћи у свету.
Професор Миле Савић оценио је да су многи аспекти ауторових разматрања у овом делу изузетно значајни и за Србију јер „Костас Дузинас показује јасно да је ратно дејство против Србије 1999. вођено у име идеологије, а не људских права“.
„Дузинас не сматра да је српска политика у свему била исправна, али показује да начин на који се једна суперсила, и круг земаља око ње, односио према Србији, односно бившој Југославији, Ираку или Авганистану, не одговара изворној идеји људских права, нити појму хуманитарног. Он показује да интелектуалци који су апологете Новог светског поретка користе идеологију космополитизма, хуманизма и људских права да би канонизовали постојећи поредак и утврдили неправедне постојеће односе моћи, тако што спроводе морализацију политике“, образложио је Савић.
Сам аутор је говорио о садашњим друштвено-политичким процесима у свету, али и o Србији и изазовима пред којима се наша земља налази на путу демократизације и придруживања Европској унији.
„Ова промоција је за мене лично најважнија зато што је на српском језику и на простору Балкана, односно делу света који је данас ’подсвест Европе’ и простору са кога је Европа суштински потекла”, истакао је Дузинас.
Књигу Људска права и империја на српском језику објавили су Службени гласник и Албатрос плус. Дузинас разматра питања постоји ли унутрашња повезаност између људских права и ратова новијег датума вођених у њихово име и да ли су људска права препрека доминацији и тлачењу или средство за идеолошко заташкавање настајуће империје. Људска права настављају да нуде одбрану од власти и моћи.
Дузинас у првом делу књиге тврди да је западни човек постављен у улогу спаситеља жртава насиља и да су људска права почела да се примењују у подељеном свету. Захваљујући способности да доприносе стварању људских идентитета, људска права постају средство за регулисање људског живота и отуда средство јавне власти и израз индивидуалних жеља.
У другом делу књиге прати поменуту аргументацију у контексту међународних догађаја и разматра начин на који људска права обезбеђују оправдање за ново распоређивање политичке, економске и војне моћи. Космополитизам је формална идеологија новог поретка, а уклањање насиља и успостављање вечног мира представљају његове наводне циљеве.
„Мада су суверенитет држава и територијални принцип ослабљени, никакво осећање и смисао за светску заједницу нису развијени, али би обнова античког космополитизма могла да утре пут новој политици заједнице“, закључио је Дузинас у књизи Људска права и империја.