Налазите се | ПРЕДСТАВЉЕНА КЊИГА РОДОСЛОВ ПРИЈАТЕЉА

У четвртак, 16. јануара, у Клубу–књижари–галерији Гласник представљена је књига Јасмине Михајловић Родослов пријатеља. О књизи су осим ауторке говорили Мирјана Бобић Мојсиловић, Сузана Манчић и Петар Арбутина.

Ово дело Јасмине Михајловић говори о тридесет година дружења ауторке и Милорада Павића са више од четрдесет јавних личности. Представљање књиге започео је Петар Арбутина читањем садржаја, односно имена поменутих у њој. Нагласио је да за овакво дело треба бити довољно отворен и искрен према себи, као и према искуствима која живот доноси. Према његовим речима, ово је и дело атмосфере, атмосфера је „јунак доба“, и Јасмина Михајловић има дар да је дочара и оживи, а поседује и поменуту врлину искрености док говори о Милораду Павићу и себи, и тако исписује интимну историју уметничке и емотивне синергије два писца, заустављајући пролазност живота, сведочећи више о другима него о себи.

Родослов пријатеља није само споменар драгих људи и важних догађаја већ и интимна историја српске уметничке сцене у последњих неколико деценија, тумач времена и простора, у којем су се срела два века, двоје људи и сви они који су о тој особеној повезаности сведочили, истакао је Петар Арбутина.

Ауторка је нагласила да јој је стало да о књизи говоре Мирјана Бобић, јер разуме њену урбаност, културно наслеђе и носталгију, као и Сузана Манчић, с којом лепо разговора о књижевности.

Мирјана Бобић Мојсиловић је говорећи о књизи истакла да је Родослов пријатeља сведочанство о последњем београдском књижевном салону, који се догађао на вечерама, пријемима и путовањима. То је књига о животу који данас више не виђамо на јавној сцени.

„У сећањима Јасмине Михајловић наћи ћемо више од четрдесет личности, махом уметника, који су тридесет година пролазили кроз њен живот, а чудесно је колико можемо, у овом малом и личном путовању кроз време, пронаћи и трагове властитих живота. Од љубичасте мараме, која обасјава дан Јовану Колунџији, инстант супица, које јој доноси Силвија Монрос Стојаковић, и кувања са Шобајићем и Лотком, до лепеза крила анђела смрти са Толстојима у Јасној пољани, оцене у индексу, коју много година касније преправља академик Мирослав Пантић. Од писама дивног Радована Белог Марковића, до пријатељства са необичном и својом Исидором Бјелицом и Небојшом Пајкићем“, рекла је Мирјана Бобић Мојсиловић.

Сузана Манчић је испричала да је Родослов пријатеља прочитала у даху, јер сликовито описује једно време, а посебно, интриге око Павићевог дела Хазарски речник. Према њеном мишљењу, „Родослов је слика једног уметничког Београда, који ће можда опет васкрснути, али и Југославије, љубави и дружења, поштовања, несугласица, уз дивне фотографије“.