Налазите се | Нови дан на Сајму обележио богат Гласников програм
Богат Гласников сајамски програм, у четвртак 29. октобра, обележило је неколико и те како значајних догађаја.

Најпре је на штанду Гласника представљена књига Чудесни подвизи Азбучка Првог у 30 слова, аутора Дејана Алексића, за коју је илустрације урадио Лука Тилингер, а коју је уредио један од наших напризнатијих писаца данашњице – Горан Петровић.
О књизи која је објављена у новој колекцији – Азбучни ред, а која је намењена најмлађим читаоцима и стога представља новину у Гласниковој издавачкој продукцији, говорили су аутори текста и илустрације и уредник овог издања.

Потом је на Гласниковом штанду организован скуп у знак сећања на недавно преминулог великана српске књижевности Мирослава Јосића Вишњића, који је такође био један од Гласникових реномираних аутора. О животу и делу истинског великана домаће књижевности говорили су Марко Недић, Гојко Тешић и Милисав Савић.

Програм за овај дан завршен је представљањем капиталних издања – Његова светост патријарх српски господин г. Иринеј – Година четврта и Манастири Српске православне цркве – Водич, у Сали „Борислав Пекић“. О књигама које су подсетник на оно што јесмо и одакле смо потекли том приликом су говорили Његова светост патријарх српски господин Иринеј, Денис Владимирович, отправник послова Амбасаде Русије у Београду, и др Јелена Триван, в. д. директора ЈП Службени гласник.
Патријарх српски Иринеј поручио је да је књига најбољи човеков пријатељ, а да су љубитељи књиге љубитељи мудрости.
„Ма колико човек да има пријатеља, књига је његов највећи пријатељ и ко другује с књигом, другује и са животом, смислом живота, јер у њима се открива много штошта, а можда је посебно важно што се открива смисао нашег живота“, истакао је он.
Патријарх је оценио да је Водич драгоцена књига о манастирима који су украс наше отаџбине, а у којима је народ налазио оно што тренутно није имао – утеху и наду.
Јелена Триван је напоменула да је по доласку у Гласник сматрала да је део националне и културолошке мисије нашег предузећа да помогне Српској православној цркви у свим њеним напорима да очува културно наслеђе Србије и Срба и представи га у свету, те да је у том смислу Гласник помогао и помаже колико зна и уме.
„Бојимо се да често нисмо свесни из ког народа долазимо, колико културно наслеђе за собом носимо и зато су овакве књиге драгоцене“, нагласила је она.
Такође је најавила и да ће, осим на српском и руском језику, ове књиге бити издате и на другим језицима, јер српско културно наслеђе мора да буде представљено у свету.
Денис Владимирович је рекао да су обе књиге веома важне за вернике и показују богатства којима располажу и на која могу да буду поносни Србија, српски народ и Српска православна црква.

Овај сајамски дан обележиле су и три престижне награде које је Гласник добио: награде за издавача године и за најлепшу књигу на 60. Међународном београдском сајму књига, као и Награда УЛУПУДС-а за допринос историји и теорији уметности, о чему више можете прочитати ОВДЕ.