У Дому културе „Влада Марјановић“ у Старом Селу код Велике Плане, у среду, 8. априла, представљено је друго издање књиге ОЗНА – Мач револуције 1944–1946 Косте Николића, научног саветника у Институту за историју ХХ века у Београду.

О књизи су, осим аутора, говорили историчари Југослав Тодоровић, директор Дома културе у Старом Селу и Борисав Челиковић, главни уредник Гласникових лексикографских издања.

Челиковић је истакао да је реч о књизи која је прва објављена у едицији „Саборник“ - 2013. године, а да је наредне године штамапано и друго издање, које је пред исцрпљем тиража.

Он је указао на место и значај Косте Николића у савременој српској историографији и на његов истраживачки рад, који се огледа у близу 40 објављених монографија, које су га довеле до највишег научног звања у институцији у којој ради. Указао је и на оспоравања на која он наилази, али и на његове следбенике и то да је, захваљујући свом раду, иако није запослен на неком од универзитета, успео да оснује своју неформалну историографску школу.

Николић је представљајући своје дело објаснио на које тешкоће наилази научник када су теме везане за истраживања рада тајних служби, а да је до грађе на основу које је написао монографију дошао стицајем срећних околности, као члан Комисије за истраживање места стрељања и сахране посмртних остатака генерала Драгољуба Михаиловића. Указао је на то да проблем представља и противљење потомака „ознаша“ који су „били и остали привилеговани слој друштва".

Тодоровић је вештим вођењем промоције и постављањем промишљених питања која су актуелизовала време од пре 70 година, успео да анимира и аутора и публику, која је до последњег места испунила салу.