Саша Хаџи Танчић:
Прави заокрет још чекамо
Драган БОГУТОВИЋ | 06. јануар 2013. | Вечерње НОВОСТИ
Саша Хаџи Танчић о своје четири нове књиге, угроженој традицији, буџету за културу: Био би ред да репрезенти српске културе изразе отпор стратешком распамећивању, ништилачкој култури заборава и самозаборава
МИНУЛУ годину Саша Хаџи Танчић (1948), истакнути приповедач и романсијер, песник и есејиста, окружио је са четири књиге. Избор из његовог приповедачког опуса, "Најлепше приче" начинио је др Мирољуб Јоковић; занимљиву студију "Фантастична зоологија" (у српској приповедној прози) објавио је "Службени гласник"; под истим насловом, исти издавач штампао је и Танчићеву антологију српске приповедне прозе 20. века; овај свестрани аутор, окренут често делима свог колега по перу направио је и избор, пропраћен предговором, ТВ критика Моме Капора "Мали екран".
По природи одмерен и скроман Хаџи Танчић је цео радни век провео у Нишу иако му је својевремено у престоници нуђен веома перспективни посао за који би се многи отимали. Остао је веран средини из које црпи грађу за своје књиге за које је добио Андрићеву и још неколико награда.
* Како су критичари добро приметили, ви сте се као прозни писац много и успешно мењали. Шта је био разлог?
- То не може да значи ништа друго, до моје настојање да усавршавам постигнуто, по моделима обликовања животне у уметничку збиљу, изнова освајајући нове просторе приповедања. Прва фаза би се могла назвати реалистичком у поступку, и почиње са "Јевремом, свем у смрти". Али већ тада није дословце садржала све елементе традиционалне приче. Већ наредна књига, "Савршен облик", настаје из привидно сасвим другачијих разлога. Сва моја дела откривају, уколико се пажљивије осмотре, праву природу уметничког процеса промена кроз које је прошло моје прозно стваралаштво.
МОРАЛНИ БАРОМЕТАР- ТЕЛЕВИЗИЈСКЕ колумне Моме Капора слутљиво досежу сигнал новог светионика за човечанство, али и опасне могућности рашчовечења и отуђења, са чиме ће се следствено суочити - каже Хаџи Танчић. Одгојен на читалачким искуствима Гутенбергове галаксије, Капор је у сваком програму или емисији тражио неки особито важан сусрет са животом; како је писао Фокнер, како је дисао Пруст, живео Хемингвеј, умирао Толстој. Тада млади повесничар новог медија проверавао га је, тумачио и вредновао такође кроз целокупну историјску праксу великог екрана; како је режирао Хичкок, како је глумио Белмондо, како су снимали Трифо, Годар. Позивањем на њихову уметност, од ТВ стваралаца тражио је пре свега "морални барометар", потом професионализам и хиперкултуралност.
* Ваше приче захватају изузетно широк период од времена цара Константина, преко жупана Немање и Стевана Синђелића до нашег доба. Где сте били на највећем искушењу?
- Опет смо на трагу еволутивног кретања мог прозног дела. Тачније, није реч о повратку традиционалним поступцима третмана времена, већ се јавља као нови елемент модерног прозног израза у корист вредности приче, која се тиме не одриче ниједног типа пређашњих ликова. Јављају се трансформисани различитим искуством. Неоспорно не "причам причу" него "говорим" причом о њима, антиципирањем њихове универзалне метафоричности. При свему, моје дело је и израз мога унутрашњег развитка.
* У књизи огледа "Фантастична зоологија" анализирали сте приче десет писаца. Ко је од њих оставио најдубљи траг у нашој фантастици?
- Полазећи од критичког става да у модерној (и нашој) књижевности фантастика у односу на друге изражајне области "заостаје", двема истоименим књигама, недавно готово истовремено објављеним код истог издавача, сагледао сам је у оквирима особене прозне изражајности односа човека и звери, људског и животињског света. Видови надилажења реалног живота, разарања облика стварног и нестварног, значења тих вредности, испољени су на примерима наше савремене књижевности делима аутора од којих се несумњиво издвајају Филип Давид и Боба Благојевић, као ретки изданци апсолутних "фантастичара".
* Међу 25 аутора, чије сте приче уврстили у антологију "Фантастична зоологија", има и неколико скрајнутих, као што су Милета Јакшић, Милица Јанковић, Даница Марковић, Фрида Филиповић, Боба Благојевић...
- Поменути аутори нису скрајнути, него погрешно прочитани. Пред порукама злехудог удеса "скрајнутих" дела не можемо остати равнодушни. Сличних "грешака" на претек је, додуше, у деценијама дугој хроници наше књижевности - заправо читав испис грубих омашки досадашњих тумача. Уврштени изузеци нису фантастичари у пуном смислу, али су им приче по својој уметничкој вредности изнад других њихових прича или прича сродних аутора. Одабране су, дакле, по двојном критеријуму о уметничкој вредности, но већ и због тога што је у њима књижевно успело осмишљен изразит однос света човека и звери.
БРАНИЛИ СМО ЕВРОПУ* НА нашој друштвеној сцени у новије време све је израженије настојање да се што достојније прослави седамнаест векова Миланског едикта. Као Нишлија, како ви гледате на овај догађај?
- Шта заправо треба да обележимо? Две хиљаде година хришћанства, или његово озакоњење? И је ли ово данас хришћанска Европа? Је ли српски кнез Лазар 1389. године, са својом храбром војском стао на Косову пољу на браник ове и овакве хришћанске Европе и дао живот за одбрану европске културе, из које нас овде и сада поричу? Изгинули смо бранећи Европу. Данас Србија очекује од Европе да јој помогне. Оцењује се да би посета папе Србији била неопходна. Али у Нишу се неће појавити ни руски патријарх. Наша црква требало би пре да обнови идеју о Србима као о мултиконфесионалном народу, о Србима три вере или три закона у Вуковој терминологији. А судећи по замислима и организацији прославе у Нишу, почев од отварања тзв. Канцеларије, не преовладавају духовни и душевни, него политички и меркантилни моменти.
* Још пре шест година упозорили сте да је последњи час да се као народ и држава приберемо и усагласимо на заједничком националном програму. Од тога смо, нажалост, и даље још далеко?
- Не само традиција, него све тешко стечене вредности тек минулог двадесетог века, већ сада, увелико су нам угрожене. И то само за једну деценију, као за читаво столеће. Једнако нам прекрајају богове и људе из прошлости, и данас.
* У овом погледу доста се очекује и од наше интелектуалне елите, али се њен глас већ дуже времена не чује...
- Наше су партије без идеја. Интелигенција нам је вазална. Завладала дилетантократија. Био би ред да репрезенти не само српске политике, него и целокупне српске културе, са целокупном културном и грађанском традицијом, изразе отпор стратешком распамећивању, или како је већ умно речено, ништилачкој култури заборава и самозаборава. Изучимо психологију понашања важних личности - како с њима радити и шта се може од њих очекивати у појединим околностима. Напишимо посве нови српски грађански законик. Уважимо нови нараштај историчара зарад стварања "нове историје" за нову, политички савремену Србију, да би се боље разумео прошли и будући свет појава, својстава и односа, пре свега у четири базне области: Култури, Науци, Личности и Држави, за шта се иначе залаже просвећени конзервативац, режисер Никита Михалков... Нажалост, на прави заокрет у Србији још се чека.
* С обзиром на то да сте били на челу неколико значајних културних институција, шта мислите о предвиђеном буџету за културу 2013?
- И буџет за културу нам је без стратегије, као цело српство. Још једном се потврђује старовремски, архаични однос наших челника према култури и, још више, коначна корозија њиховог перцептивног опсега. У таквој ситуацији, ни овај буџет не може култури да обезбеди безрезервно поштовање у нашем друштву. Културно стваралаштво и мишљење о култури несустало клизе уназад, обремењени менталитетом лоше традиције и преживеле традиционалности која се са "новокомпонованом" естрадизацијом поставља насупрот времену. Срећом, на делу су лични, индивидуални резултати стваралаца изразите естетске и егзистентне одређености.
ВАМПИРИ СУ СВУДА ОКО НАС (Политика, Интервју)
03. СЕПТЕМБАР 2012.
ИНТЕРВЈУ: САША ХАЏИ ТАНЧИЋ, књижевник
Моје фантастичне приче отргнуте су од снова, изроњене из реалности, осветљене личним, унутрашњим, емоционалним светлом ликова. После збирки изабраних прича „Кључ за чудну браву” (1994) и „Повратак у Наис” (1997), које су објавили београдска „Просвета” и „Глас српски” из Бањалуке, у издању „Рашке школе” и куће ТАНЕСИ из Београда, у библиотеци „Нај”, појавиле су се „Најлепше приче Саше Хаџи Танчића”, у избору и са предговором Мирољуба Јоковића. Изабране су из збирки: „Савршен облик”, „Звездама повезани”, „Храм у коферу” и „Лепи гробови”. Недавно је „Службени гласник” објавио књигу Саше Хаџи Танчића „Фантастична зоологија”, у којој су књижевни огледи о српској приповедној прози старијег и новог доба. Исти издавач објавиће ускоро истоимену антологију са причама наших најпознатијих писаца 20. века.
Саша Хаџи Танчић (1948), приповедач, романсијер, песник, есејист, антологичар, аутор тридесетак значајних књига, живи у Нишу. Један је од најзначајнијих и најпродуктивнијих писаца на простору јужне Србије и савремене српске књижевности.
Књижевна критика је приметила да подржавате тврдњу о „смрти великих прича”. Да ли то значи крај романа, јер савремени читаоци немају стрпљења за „велике приче”?
За мене прича, велика или мала, садржи у себи цели један свет, видљив и невидљив, свет времена, поднебља, живота, културе и људског сна. Све што кроз њу могу да наслутим и до чега она може да ме доведе. Једино тако сагледавам њено богатство, вишезначност и вредност.
У вашим причама има фантастике, али то није „вампирска фантастика”, ви откривате унутрашња стања својих јунака, њихове тајанствене светове, овострано и онострано, реално и нереално... Па, где смо, шта нас чека?
Истражујући типове вампирског мотива у српској прозној књижевности, књижевни теоретичар Ана Радин установила је својевремено психолошки карактер вампироидних ликова у мојој ранијој прози, иначе, један од модернијих поступака хорора и психолошке фантастике, а у стилу егзистенцијалне језе и метафизике фатума. Овај феноменолошки аутентичан тип, развијен је и осавремењен у потоњим мојим делима дубинама људске осећајности, ирационалног и стварног, до непрепознатљивог новог доживљаја живота и света. А ваше питање где смо, и шта нас чека, тиче се „могуће стварности”, утопистичке, хипотетичне будућности, којом се заокупља научна фантастика. Моје фантастичне приче отргнуте су од снова, изроњене из реалности, осветљене личним, унутрашњим, емоционалним светлом ликова.
Неке приче су лирско-медитативне, час есејистичке, час путописне. Причи није увек потребна радња?
Хвалећи приређивачев избор „најлепших прича”, прихватио сам га као чврсту и заокружену органску целину мојих, иначе, разуђених досадашњих трагања и настојања, јер поменуте равни наизменично суспрежу и прожимају равни легендарног и митског, конкретног и симболичког приповедања.
Јунаци прича су, често, градови – стари и нови, мртви и живи. И једни и други имају душу, као људска бића?
И много више од тога, филозофију и стање духа нашег времена. А наше време је на нас најутицајније по отуђењу, угрожавању битности људског постојања. Стога о градовима приповедам, пре свега, са становишта „негативног јунака”, освајача. Уместо да узвишено обасјава дубоким смислом људског бића.
У књижевним огледима из „Фантастичне зоологије” бавите се мотивом метонимије и метаморфозе људи у животиње и животиња у људе, по обрасцима фантастичног?
На примерима дела писаца старијег и новог доба испитивао сам типове фантастике, жанр фантастичне књижевности према феноменима односа човека и звери, наиме, дејство једних на друге. Изучене прозе везане су за ликове осетљиве на нестварно или за анимистичке представе и својства психе. То се може наћи у приповедним прозама Иве Андрића, Исидоре Секулић, Милорада Павића, као и у причама Филипа Давида и Бобе Благојевић.
А како сте правили избор за истоимену антологију?
С обзиром на књигу огледа, посао на припреми антологије био ми је олакшан. Требало је само моје погледе испитати на сродним делима аутора читавог 20. века, пре свега аутентичне облике и израз. Имао сам у виду више неправедно запостављених и заборављених аутора. Тако је, уз метафизички, критички аспект фантастике као жанра, досад неуочен, одредио избор прича.
Ко су заступљени аутори?
Антологију отвара „Данга” Радоја Домановића, а избор се завршава прозама новијих аутора – Боба Благојевић, Немања Митровић, Милета Продановић. Од двадесет петоро, скупа узев, издвојио сам тројицу аутора са по две прозе које представљају врхунски допринос типолошким и поетичким основама фантастичне зоологије – Иво Андрић, Филип Давид, Милорад Павић. Бирао сам их, опредељен за фантастику нове, модернистичке књижевности, а не такозване фолклорне фантастике, имајући у виду условљеност временским распоном од једног века (минули двадесети), затим искључиво приповедне прозе, дакле приче или приповетке. Све трагом драгоцених настојања Божа Вукадиновића и Зорана Мишића, до потоњих изучавалаца (Сава Дамјанов, Јовица Аћин), али и отклоном од њих.
Да ли је „Фантастична зоологија” прва антологија такве врсте у нашој књижевности?
Борхесова „Фантастична зоологија”, мени узорита, јединствена је у европској и светској књижевности. Фантастике има у нашим антологијама и хрестоматијама, и поједина дела истицана су као врло успела, али, колико знам, нико их није антологијски сагледао. А мислим да такве прозе то заслужују због свега што садрже, а зацело садрже много више од онога што им се обично до сада приписивало и што се у њима видело.
ЗОРАН РАДИСАВЉЕВИЋ