Налазите се | Представљена књига ИДЕЈА ЕСТЕТИКЕ Мирка Зуровца

Четворо бивших студената, а садашњих професора и доктора наука - Ива Драшкић Вићановић, Дивна Вуксановић, Уна Поповић и Небојша Грубор, говорили су у среду, 21. децембра, у Амфитеатру Народне библиотеке Србије, о књизи Идеја естетике свог професора Мирка Зуровца, објављеној у издању Гласника.

Зашто размишљати кад се толико људи нуди да то чини уместо вас? Зашто реаговати на уметност на личан начин будући да вам многи говоре како да то чините? Зашто се ви, у крајњем случају, уопште интересујете за уметност кад вам је у понуди све – од милиона на лутрији или у телевизијским играма на срећу, испланираних одмора, стана у складу с вашим финансијским могућностима, па све до штива прилагођеног вашој „социо-професионалној“ категорији? Укратко, један живот, ваш живот, који би се могао тако добро остварити и без вас. Коначно, дакле, зашто уопште мислити? Али и зашто уопште живети? Ово су само нека од питања која аутор поставља и за чијим одговорима трага.

Проф. др Ива Драшкић Вићановић истакла је да професор Зуровац делује прилично оптимистично када је реч о актуелности и будућности естетике и да се чини да је управо у условима опште кризе вредности наступио тренутак за естетичко промишљање.

„Пошто је естетика фундаментална филозофска дисциплина, књига Идеја естетике не само да доприноси унапређењу српске естетике већ представља и велики корак за филозофију на овим просторима“, оценила је она.

Проф. др Дивна Вуксановић говорила је о књизи из једног необичног, поетског угла, а инспирација за такво поимање књиге потекла је из изреке која се приписује Леонарду да Винчију: „Не окреће се онај који иде за својом звездом.“

„Када је говорио о идеји естетике, аутор је употребио метафору звезде, рекавши да је та звезда, у ствари, нека врста регулативне идеје у кантовском смислу речи, значи, онога чему би естетика, бавећи се својим појмом, својом историјом, требало да тежи - дакле, за професора Зуровца, естетика је звезда водиља, а и за мене, такође“, нагласила је она.

Проф. др Уна Поповић је између осталог констатовала да став какав професор Зуровац износи својом књигом важи и за оно што је оставио у аманет као универзитетски професор, и уопште, као јавни делатник.

„Реч је о томе да сваки од његових студената, односно свако ко је био на његовим предавањима, може посведочити о посебној врсти темељног успостављања једног образовања из домена естетике: шта је естетика, где је њено место у односу на филозофију и друге дисциплине, те на који се начин она мора филозофски озбиљно проучавати“, истакла је она.

Проф. др Небојша Грубор уочио је да професор Зуровац с новим столећем почиње да гради сопствену естетичку концепцију.

„Књига Идеја естетике је филозофска с естетичким садржајем, али је добрим делом писана, што мене изненађује, на један посебан начин, из перспективе историје идеја - дакле, сви аспекти који су навођени: друштвено-економски, културно-историјски и други – све је то једна веома занимљива, богата, садржајна реконструкција идејних токова који воде до стварања естетике као филозофске дисциплине“, казао је он, закључивши да ова књига свакако представља велико дело за нашу културу.