У уторак 25. октобра, у оквиру 61. Међународног сајма књига у Београду, Гласник је представио две важне нове књиге: Патријарх Павле, светитељ наших дана Жан-Клода Ларшеа и Европа у замци Клауса Офеа.

Промоција књиге Патријарх Павле, светитељ наших дана одржана је у сали „Борислав Пекић“. О њој, као и животу и делу патријарха Павла, говорили су: Његова светост патријарх српски г. Иринеј, директорка ЈП Службени гласник Јелена Триван и уредник издања Славиша Орловић.

Јелена Триван је истакла да ова књига представља једну другачију визуру и шири контекст из којег читаоци упознају патријарха Павле, будући да аутор није из Србије.

„Она показује како патријарх Павле изгледа у очима теолога који нису из Србије и зашто је он доживљаван свецем још за живота, и то не само међу Србима“, казала је она.

Посебно је истакла део књиге у којем је описан патријархов однос према миру, док је предводио СПЦ у изузетно тешким годинама по њу и српски народ.

„Књига описује патријарха Павла и као просветитеља који је обилазио наше манастире и много тога позитивног учинио на подизању образовног нивоа нашег свештенства“, нагласила је директорка Гласника.

Славиша Орловић је казао да је идеја Гласника, као издавача, да објављује, између осталог, и издања попут овог, чији аутори нису с ових простора, а који шире лепу слику о нама, пишући на аргументован начин.

Он је констатовао да аутор у овој књизи прати духовни развој патријарха Павла и уздизање до величине која се временом све више увиђа.

„У борби привременог и вечног, он је увек бирао ово друго, а читав његов живот био је посвећен трајању“, истакао је уредник књиге, подсетивши на неколико најпознатијих изрека патријарха Павла и добро познати морални императив који је следио: „Не чини другима оно што не желиш да они чине теби.“

Његова светост патријарх српски г. Иринеј говорио је о животу патријарха Павла и њиховом познанству, као и о младалачкој жељи патријарха Павла да постане свештени лекар и каснијој одлуци да се замонаши, а која је изненадила већину људи која га је познавала.

„Он је био шкрт према себи, а врло издашан кад су у питању људске патње и невоље, и како другима помоћи да их превазиђу“, нагласио је он, констатујући да је патријарх Павле велика личност која се појавила код нас у веома тешком времену.

У току поподнева, на Гласниковом штанду представљена је и књига Европа у замци Клауса Офеа, о којој су говорили: Тања Мишчевић, шефица Преговарачког тима за вођење преговора о приступању Републике Србије ЕУ, Дагмар Репчекова, амбасадорка Словачке у Србији, и Славиша Орловић, уредник издања.

Тања Мишчевић се осврнула и на свој уреднички ангажман у Гласнику, где је пре неколико година уређивала библиотеку Европска унија. Оценила је да је ова књига написана свима разумљивим језиком и да свако ко жели да буде информисан куда иде Европа и куда иде Србија у тој Европи, мора да је прочита.

„Књига је дело аутора који је песимистичан, али захваљујући њој сазнајемо колико је појам европске интеграције различит за нас од оних који су већ у Европској унији, јер за нас процес интеграције значи прихватање вредности као што су мир, стабилност, напредак, односно оно што људи у ЕУ углавном већ имају“, истакла је она, напоменувши да би волела да ова књига отвори здраву расправу зашто ЕУ и како до ње доћи.

Дагмар Репчекова је уочила доста евроскептицизма у књизи. Такође је запазила да се у њој говори о томе да смо заборавили да разговарамо међусобно, али и на циљеве око којих смо се окупили.

„Србији је место у Европској унији, између осталог, и због тога што један од циљева ЕУ јесте ширење тржишта“, нагласила је амбасадорка Словачке.

Славиша Орловић је, објашњавајући ауторове ставове, констатовао да њега брине то што је криза у великој мери парализовала или ућуткала снаге и изворе конструктивног, обнављачког актерства, способног да спроведе у дело стратегије и промене којима се криза може превазићи, а њено ново појављивање спречити.

„ЕУ се налази на раскршћу између нечег знатно бољег и нечег знатно горег од очигледно неодрживог статуса кво, па стога не помаже то да се заговарају пожељни стратешки задаци ако нисмо у стању да укажемо на актера који је истински вољан и способан да их обави. Докле год немамо одговор на то друго питање, нисмо само у кризи већ и у замци, а замка се може дефинисати као стање које је болно и неподношљиво онима који су у њу ухваћени, у коме не постоји могућност покрета, путеви за излаз су блокирани, а снаге које могу да донесу ослобађање слабе и нису сигурне“, образложио је уредник књиге, додавши и то да таквог актера још увек нема на позорници пуној замки, и да то заправо није евроскептицизам, већ забринутост за судбину Европе у околностима њеног суочавања с највећим изазовима у својој историји.

Гласников сајамски програм наставља се у среду, 26. октобра. У четвртак, 27. октобра, на Гласниковом штанду, од 13.00 до 15.00 часова, биће организоване акција „Волимо српски“ и промоција нове Гласникове књиге за најмлађу публику – Аврам, Богдан воду газе Владиславе Војновић и Луке Тилингера (илустратор књиге). Сви заинтересовани моћи ће да се упознају и друже с ауторима и учествују у калиграфском исписивању слова и имена, које ће бити организовано у сарадњи с Факултетом примењених уметности.

 

Добро дошли!