Налазите се | Представљена књига ОСНОВИ ДЕЛИБЕРАТИВНЕ ДЕМОКРАТИЈЕ Јирга Штајнера

У Клубу – књижари – галерији Гласник, у уторак 31. маја, представљена је књига Основи делиберативне демократије – Емпиријско истраживање и нормативне импликације Јирга Штајнера, који је ових дана у посети Београду.
На представљању су, осим аутора, који је био гост Гласника, говорили др Јелена Триван, директорка Службеног гласника и уредник, проф. др Славиша Орловић.

Ово издање је објављено у саиздаваштву Гласника и Факултета политичких наука у Сарајеву, у едицији Траг уредника проф. др Славише Орловића.

Јелена Триван истакла је да објављивање ове књиге значи и потврду озбиљност Гласникове издавачке делатности и оријентације, најавивши и нова слична издања у ближој будућности.
„Ова књига, између осталог, говори и о неопходности грађанске демократије, о укључивању грађана у демократију – у шире политичке дискусије и конкретне демократске процесе, осврћући се уједно и на примере из нашег региона“, напоменула је она.

Славиша Орловић је такође оценио да ово издање, које је и својеврсни регионални пројекат, показује да Гласник кореспондира са светом и важним актуелним, глобалним дискусијама, те да стога није искључиво реч о стручној литератури која је већ уврштена међу уџбенике на Факултету политичких наука Универзитета у Београду, већ и о књизи која је значајна и занимљива и за ширу публику.
„Она показује како доћи до истине и бољих аргумента и тако учинити да политичке одлуке и конкретна политка имају већи легитимитет“, констатовао је он.

Јирг Штајнер се најпре осврнуо на то да се политка данас генерално доживљава као игра моћи, као неоспорног чиниоца у тој утакмици у којој учествују политичари и грађани, али и да ипак увек постоји и нешто што се назива рационалним избором, а да ова књига покушава указати на то да концепт „Делиберативне демократије“ показује начине за аргументовано артикулисање политике.
Говорећи о актуелним политичким проблемима у свету и важним питањима попут рата у Сирији, као и о својим гостовањима на трибинама широм света, попут Колумбије, али и Босне и Херцеговине, Штајнер је као свој утисак истакао то да сматра да су грађани ипак највише заинтересовани за своју стварност и то како да се побољшају услови њиховог свакодневног живљења.
„Делиберативна демократија је вештина која се може савладати; њом се стога можемо бавити на највишем – филозофском нивоу функционисања, анализирајући мишљења Аристотела и Канта, али и на практичнијем – свакодневном нивоу, јер ја сматрам да она мора бити усмерена и ка образовању деце у школама“, оценио је Штајнер, нагласивши да „Делиберативна демократија“ зато може бити и шанса за читав свет, а да у томе постоји и велика улога и одговорност медија који јавност информишу о политици и политичарима.
„Постоје политичари који делају искључиво следећи своје личне интересе, али и они, попут Вацлава Хавела, који свесно бирају да следе и бране опште интересе – иако је мање таквих, ја верујем да они ипак нису изузетак, већ пример како би требало делати и стога нам је потребно што више таквих политичара“, закључио је он.

Делиберативна демократија данас представља утицајни приступ проучавању демократије и политичког понашања. Њена кључна идеја је да у политици није важна само моћ, већ и добра расправа и аргументи. Ова књига испитује међусобни однос нормативних и емпиријских аспеката делиберативног модела демократије. Штајнер представља главне нормативне контроверзе у литератури о делиберацији, као што су лични интерес, пристојност и искреност. Он за тим сумира емпиријску литературу о делиберацији и предлаже методе путем којих ниво делиберације може да се измери, а не само претпостави. Штајнерово емпиријско истраживање засновано је на раду различитих истраживачких група и обухвата експерименте са обичним грађанима у дубоко подеЉеним друштвима Колумбије, Босне и Херцеговине и Белгије, уз Финску и Европску унију. Штајнер извлачи нормативне импликације из комбинације нормативних контроверзи и емпиријских налаза.

Јирг Штајнер (ЈÜRG STEINER) професор је емеритус на Факултету политичких наука Универзитета у Берну и Универзитета Северне Каролине у Chapel Hillu. Аутор је дела Deliberative Politics in Action (Cambridge, 2005, са Andréom Bächtigerom, Markusom Spörndliem i Marcom R. Steenbergenom) и уџбеника European Democracies (осмо издање 2012, са Marcusom Crepazom).