У библиотеци Одсека за историју Филозофског факултета у Новом Саду, у оквиру научне трибине историчара, у понедељак, 27. марта, представљена је књига Једна изгубљена историја – Србија у 20. веку Косте Николића.

Осим аутора, о књизи су говорили и професори факултета др Слободан Бјелица и др Горан Васин, као и уредник издања Борисав Челиковић.

За историју Србије карактеристични су чести дубоки преломи и прекретнице, који су стварали потпуно нове историјске околности. То је основни разлог што српски народ ни у времену ни у простору није успео да оствари складну структуру сопственог националног идентитета.

Исход Првог светског рата била је Југославија, у којој је српски народ, по први пут у својој историји, живео у једној држави. Почетком 21. века Срби живе на њеним рушевинама, враћени читав век уназад. Најважније питање је: како се то догодило? Одговор није могућ без познавања историјских чињеница, а у том процесу централно место има Први светски рат, како због великих жртава и демографског слома чије су последице веома јасно видљиве у савременој епохи, тако и због политичких процеса који су потпуно преокренули српску историју.

Утицај који су идеологије имале на стварање и развој српског националног идентитета у 20. веку јесте најважнији феномен који истражује ова монографија.