Гласник на Сајму књига представио монографију „Метохија“
23. ОКТОБАР 2013.
У Сали „Слободан Селенић“ у уторак, 22. октобра, у оквиру 58. Међународног београдског сајма књига, представљена је монографија Метохија Милана Ивановића објављена у саиздаваштву ИК Прометеј и ЈП Службени гласник.
О књизи су том приликом говорили Гордана Милосављевић Стојановић, начелница Гласникове Службе за маркетинг и односе с јавношћу, Борисав Челиковић, уредник у Гласнику, и Зоран Колунџија, главни и одговорни уредник ИК Прометеј.
Гордана Милосављевић Стојановић напоменула је да је књига Метохија заправо овогодишњи Гласников предлог за издавачки подухват године на актуелном Сајму књига у Београду.
Челиковић је истакао да количина података који су сабрани у монографији превазилази оквире рада једног човека, па чак и читаве институције, јер је реч о полувековном раду и истраживању аутора.
„Књига је сведочанство и оставштина за будућност, а нама у Гласнику она служи на част“, нагласио је он.
Колунџија је подсетио да је Ивановић био врстан историчар и енциклопедиста, а да његова књига заправо јесте документ за нас и будуће генерације о томе шта је учињено Косову и шта никако не сме да се заборави.
„Зашто назив Метохија – то је заправо наш мали гест да сачувамо име Метохија, уместо само назива Косово, и сачувамо податак да је тај читав предео припадао Српској православној цркви.
Тежећи да дају највећи допринос очувању културних вредности, ИК Прометеј и ЈП Службени гласник објавили су књигу Милана Ивановића, недавно преминулог секретара Одбора за Косово и Метохију САНУ и цењеног проучаваоца наше историјске баштине. Метохија је књига о јужном делу српске државе, написана на четири стотине страница и садржи 325 илустрација. Подељена је на тринаест поглавља која су обухватила Метохију од средњег века до савременог стања, када су албански сепаратисти поубијали и раселили многе Србе и порушили њихове богомоље. Објављивање ове књиге било је веома захтеван, али и неопходан процес, јер очување српског идентитета који је у вези са овим простором никад није било теже. Пратећи потресне податке из наше националне историје кроз ову књигу која се бави искључиво чињеницама, видимо како су се звона топила, цркве рушиле и уграђивале у албанске куће, црквишта зарастала у траву, а читава насеља нестајала тако да је од њих остало још само име. Уверени смо да један овако велики подухват мора стићи до читалаца, како би генерације које долазе сачувале истину о Метохији.