Налазите се | Представљена монографија БЈЕСОВИ

У препуном Клубу Дома омладине Београда одржана је још једна промоција монографије Бјесови Зорана Маринковића. Окупило се више генерација фанова бенда из Горњег Милановца који постоји више од три деценије и кроз који је прошло више од тридесет музичара.

О књизи су, осим аутора, говорили и уредник Борисав Челиковић, рок критичар Бранимир Локнер и књижевни критичар Петар В. Арбутина.

Основани 1987. године, Бјесови су први велики успех имали 1990, када су победили на Гитаријади у Чачку. Од тада траје њихова музичка прича. Монографија је, осим тога, и прича о земљи у којој су и о којој су певали, те је Службени гласник одмах прихватио идеју да овакву књигу објави, рекао је између осталог Петар Арбутина.

Уредник књиге Борисав Челиковић, и сам Милановчанин, иницирао је настанак ове књиге. Свима је било јасно да једино Зоран Маринковић може да је напише јер је стуб Бјесова од оснивања до данас.

Рад на књизи трајао је око три године и објављена је у библиотеци Саборник која обухвата дела из српске културе, рекао је Борисав Челиковић. Притом се присетио и многих својих познанстава са музичарима који су прошли кроз Бјесове. Онда је из ташне извадио све њихове дискове и изнео своју „музичку критику“ њиховог стваралаштва, од диска до диска, не устручавајући се да издвоји и своје фаворите.

Али и професионални рок критичар Бранимир Бане Локнер имао је само речи хвале како за Бјесове, тако и за штампани историјат једне од најважнијих алтернативних група са ових простора. Као уредник потписао је неке њихове албуме, а посебно истиче онај „Безимени“, који је и проглашен CD издањем 1994. и радо се слуша и данас. Стога је посебан додатак књизи QR код, који води на Јутјуб канал аутора, где читаоци могу да приступе видео-материјалима, снимцима концерата, спотовима и архивским записима.

Зоран Маринковић се определио да своју књигу представи тако што ју је десетак минута листао и окупљенима насумично читао њене одабране делове. Током читаве промоције на платну су се смењивале фотографије, којих је у монографији више стотина, црнобелих и у боји.

Попут неког документарног филма, књига нуди и обиље информација о људима који су чинили Бјесове и групи као феномену. Ово је историја Бјесова, њихове филозофије и погледа на музику и друштвену стварност, документ о трајању и опстајању групе у турбулентним временима. Ово је и оставштина за будућност појединаца који су створили јединствени културни миље, најпре у Горњем Милановцу, да би, надилазећи свој град и завичај, изнедрили поетику и сиров звук, дотад невиђен на овом подручју.