Налазите се | Представљена књига Судска пракса прекршајног права

У уторак, 17. јуна, у Клубу књижари „Гласник“ представљена је књига СУДСКА ПРАКСА ПРЕКРШАЈНОГ ПРАВА, групе аутора. О књизи су говорили Предраг Савић, адвокат, Мина Борота Ристић, судија Прекршајног суда, Весна Адамовић Скадрић, судија Прекршајног апелационог суда, Азра Даничић, адвокат, Никола Пантелић, јавни тужилац у Вишем јавном тужилаштву у Београду и Мијодраг Радојевић, уредник издања.

Мијодраг Радојевић је на почетку подсетио да Правна библиотека Службеног гласника ове године обележава 20 година постојања. „За то време објављено је више од хиљаду наслова, а окупили смо најзначајније ауторе, најугледније професоре, судије, тужиоце, адвокате, сараднике и институције да би развијали правну културу и помогли државним органима и установама у осавремењивању домаћег правног система и развоју правне науке“, рекао је Радојевић.

Адвокат Предраг Савић приметио је да ова књига поседује „бисере“, који ће помоћи адвокатима, судијама и студентима. „Ово је велики искорак за правну струку и науку и њен значај је невероватан“, закључио је он.

Мина Борота Ристић открила је многобројној публици у Гласниковој књижари како је настала ова збирка: „Пратили смо, проучавали и анализирали релевантну судску праксу, пре свега прекршајних судова, Врховног суда, Прекршајног апелационог суда, Уставног суда Републике Србије и Европског суда за људска права, а конципирали смо је тако што смо обрадили материју прекршајног права и изнели наше коментаре у виду сентенци које смо довели у везу са већином чланова Закона о прекршајима.“ Она је нагласила да судска пракса доприноси уједначеним правним схватањима и јединственој судској примени права, што је и циљ сваког уређеног друштва – да у једнаким животним ситуацијама доноси истоветне судске одлуке. „Надам се да ће ова књига помоћи пре свега судијама прекршајних судова, адвокатима и студентима“, закључила је она.

Весна Адамовић Скадрић објаснила је да је књига настала на иницијативу колеге и пријатеља Николе Пантелића, а плод је рада како судија и тужилаца, тако и адвоката. Посебно је захвалила свим колегама из првог и другог степена на изузетним одлукама које су уврштене у судску праксу коју су они бирали, адвокатима на квалитетним жалбама које је требало обрадити, а које су им указале на други начин разматрања предмета од устаљеног. „Хтели смо да покажемо и то да из нашег другостепеног суда по врло сличним основама излазе различите одлуке, различита већа гледају на неки предмет расправљања на другачији начин, па мислим да ова књига може помоћи у раду како судијама и тужиоцима, тако и подносиоцима захтева“, приметила је судија. Такође, сматра да су књигу дуго чекали они који се баве прекршајном материјом, па је обећала да ће наставити рад те да ће се појавити још оваквих књига, позивајући присутне да доставе све интересантне одлуке.

Азра Даничић је захвалила колегама што су јој указали поверење и рекла да су јој велика част и задовољство што је коаутор ове књиге. „Искуство које сам стекла спремањем рукописа за ову књигу непроцењиво је. Адвокати који се баве кривичним и прекршајним правом навикли су да раде брзо и под притиском, а рад на овој књизи научио нас је да је важно да учимо, да размишљамо, да анализирамо сваки предмет, да знање које смо стекли документујемо, да стално унапређујемо праксу“, рекла је она. Књига је значајна и представља путоказ младим колегама адвокатима и приправницима, јер када почињете да радите као приправник имате само знање и уплашеног клијента. „Поручујем младим колегама да свака добра судска пракса почиње питањем, размишљањем, жељом да унапредите знање, а надам да ћу вам бити саборац у том послу и на том путу“, закључила је Азра.

Никола Пантелић сматра да је судска пракса „рудник злата“ зато што мора константно да се копа, прибавља и проучава та пракса, а с друге стране, решења која она нуди злата су вредна када се интегришу у неку одлуку. „Трудили смо се да оставимо мало дужа образложења да би корисници имали прилику да стекну шири увид у ту одлуку, а додао бих и то да смо одређене институте, попут трошкова, битне повреде поступка, права на одбрану, појачали, јер је то нешто што корисницима више треба“, казао је Пантелић.