У четвртак, 4. децембра у Свечаној сали Гимназије „Таковски устанак” у Горњем Милановцу, поводом стогодишњице Колубарске битке, представљена је фотомонографија РАВНА ГОРА Милоша Тимотијевића и Саше Савовића.
Том приликом, о овом вредном издавачком подухвату, говорили су Борисав Челиковић, уредник монографије и двојица аутора – Тимотијевић и Савовић.
Челиковић је истакао да монографија представља својеврстан наставак едиције фотомонографија посвећених рекама и планинама Србије које је између 2006. и 2008. објавио Завод за уџбенике (Дрина, Морава и Фрушка гора), а чији уредник је био проф. др Радош Љушић.
„Равна гора је једно од три Гласникова издања објављена у овој години која се односе на рудничко-таковски крај, а осим тог дела, то су још монографија посвећена планини Рудник, на више од 800 страница, написана од стране 30 научних радника и превод са немачког рударског извештаја барона Хердера из 1835. о рудним потенцијалима Србије“, навео је он.
Осврнувши се на зачетак идеје о настанку ове монографије, Челиковић је истакао значај уложеног труда оба аутора, а посебно значај фотографија Савовића које заједно са текстом историчара Тимотијевића чине компактну целину. Он је казао да је идеја о монографији потекла од Савовића, током рада на монографији о споменицима крајпуташима – Срце у камену, коју је Гласник објавио 2009. године. Истакао је, такође, да су фотографије Равне горе снимане дуги низ година и да је темељност посебна вредност монографије. Челиковић је такође говорио о самом значају простора планине – историјском, географском и значају у погледу менталитета људи, нагласивши да је Тимотијевић уложио посебан труд у погледу истраживачког рада, настојећи да се дотакне свих неопходних тема – од геологија до етнографије простора Равне горе.
Тимотијевић, иначе кустос Народног музеја у Чачку, најпре је изразио задовољство због дугогодишње сарадње са Савовићем. Он је напоменуо да је рад на терену Равне горе и околине трајао више месеци, а да текст који је написао прати фотографије чији број се мери хиљадама, али су за монографију одабране само најрепрезентативније.
„Осим тога што сам имао прилику да анализирам бројну литературу која је у вези са Равном гором, посебан значај је имао рад на терену са Савовићем и Челиковићем, који је заправо дао печат овом издању“, нагласио је он, додавши да је посебно важно то што је овај заједнички рад представљен у Горњем Милановцу, и то баш током програма обележавања стогодишњице Великог рата“ и отпочињања Рудничке офанзиве и битке коју је можда најбоље именовати Сувоборско-колубарском битком.
Савовић, фотограф Музеја рудничко-таковског краја, говорио је о својој професионалној и емоционалној везаности за простор Равне горе и дугогодишњем фотографском стажу на овим просторима. Указао је на величину трагедије српског народа у ослободилачким ратовима, уједно наводећи званичне податке спискова страдалих војника из равногорских села.