Налазите се | Музика и поп култура обележиле нови Гласников сајамски дан
Гласников програм на 60. Међународном сајму књига у Београду, у среду 28. октобра, обележило је представљање књига Музичке сликовнице осамдесетих Петра Јончића и Водич кроз нови талас у СФРЈ Владимира Ђурића Ђуре.
Осим ауторе, о издањима о свету музике и поп културе говорила је и Гордана Милосављевић Стојановић, уредница у Гласнику, уз музичку подршку ди-џеја.

Гордана Милосављевић Стојановић је напоменула да се у књизи Петра Јончића примарно говори о настанку видео-спотова осамдесетих година 20. века, када су почеле с емитовањем прве музичке телевизијске станице.
„Видео-спотови су били својеврсни нови вид уметности који је обједињавао музику и слику на иновативан начин“, нагласила је она, констатујући да је Јончић, историчар уметности по професији, приказао везе између сликарства, вајарства, фотографије, филма и њихов утицај на видео-спотове.
„Већина касније значајних редитеља на почетку је реализовала своје идеје кроз видео-спотове, а из књиге сазнајемо да су и многи фотографи, музичари и дизајнери стварали видео-спотове осамдесетих“, казала је уредница издања, уз напомену да је реч о синергији различитих уметника који су створили један нови жанр модерне културе и учинили да радио као медиј полако изгуби своју моћ, јер је музика почела више да се гледа.

Говорећи о свом истраживању, Петар Јончић је нагласио да није било лако открити ко су аутори спотова, јер се они често нису потписивали.
„Једна од највећих звезда био је Малкахи, аутор најпопуларнијих видео-спотова осамдесетих, а његови експерименти у спотовима значајно су утицали и на његов филмски рад“, истакао је аутор, објаснивши да је тако, примера ради, и чувени филм Горштак променио визуелна правила савременог филма, отворивши ново поглавље седме уметности.

Владимир Ђурић Ђура најпре је захвалио Гласнику што је књиге из поп културе сврстао у своју издавачку продукцију и тако том правцу дао равноправан третман са осталим сегментима мејнстрим културе. Његова књига говори о тзв. новом таласу, у којем је и сам учествовао, па је стога она и сведочанство „из прве руке“, и то не само о музици тог доба већ и о уметности, књижевности и друштвеном животу младих током осамдесетих година прошлог века.