Гласников програм на 61. Међународном сајму књига у Београду, у петак 28. октобра, обележило је, пре свега, представљање књиге Начертаније Илије Гарашанина Константина Владимировича Никифорова на Гласниковом штанду, о којој су, осим аутора, говорили Душан Т. Батаковић, директор Балканолошког иниститута САНУ, и Борисав Челиковић, уредник издања.
Челиковић је напоменуо да ово издање представља четврту књигу овог аутора која је објављена на српском језику, а да њено објављивање у одређеном смислу значи и испуњење друштвене одговорности Гласника, као издавача капиталних дела.
„Ова књига има две равни ― културолошку и политиколошку, и важно је да историју сагледавамо кроз оба ова нивоа јер нас она учи да често и најбоље намере воде погрешним потезима и озбиљним проблемима“, истакао је Челиковић.
Батаковић је нагласио да је Никифоров, за разлику од многих других аутора, уз знање имао и приступ грађи у руским архивама, неопходној за анализу и разумевање теме коју обрађује, па ово дело показује сво богатство идеја које су биле актуелне у то време као и све утицаје које је Србија трпела, а да Илија Гарашанин, уз Јована Ристића и Николу Пашића, представља највећег државника Србије у 19. и раном 20. веку и да је његов утицај сразмеран времену које је провео на најважнијим државним функцијама.
„Ауторов језик није строго научни, већ пријемчив и јасан и широј публици и он на аргументован начин ставља ’Начертаније’ у прави контекст, показујући бесмисао оптужби да је оно пружало основу за српску експанзију и касније доживљаје Србије као некаквог реметилачког фактора у овом делу света“, казао је он.
Никифоров је такође подвукао то да „Начертаније“ није могуће разумети без познавања Србије и прилика које су владале у то време, а да је његов утицај на Србију био директан, али и посредан и да једнако постоји и данас.
„Оно није прокламовало идеје национализма ― напротив, то је све било производ пропаганде“, подвукао је он, захваливши се на крају својим колегама, преводиоцу дела, као и издавачу (Гласнику), који су помогли да књига буде објављена.
Константин Владимирович Никифоров у својим радовима из области нове и новије историје Србије и Балкана истражује проблеме историје Србије и других земаља бивше Југославије, међународне односе на Балкану од XIX до почетка XXI века, историју руске емиграције између два светска рата.
Гласников сајамски програм овог дана настављен је потписивањем два вредна издања објављених у периоду између два међународна сајма књига у Београду, која су доживели већи број издања и освојили важне књижевне награде.
Најпре је на Гласниковом штанду примерке књиге Трагедија једног народа, чије прво издање је распродато за кратко време, потписивао њен аутор – Момчило Ђорговић. Потом је на истом месту примерке књиге Република Ћопић потписивао њен аутор – Вуле Журић. Ова књига добила је награду „Данко Поповић“ за 2016. и била у најужем избору за добитника Нинове и Виталове награде за 2015. годину.