Одржана „Гласникова" конференција за новинаре у сусрет Сајму књига у Београду
15. ОКТОБАР 2013.
У Клубу – књижари – галерији Гласник у уторак, 15. октобра организована је конференција за представнике медија у сусрет 58. Међународном сајму књига у Београду.
Говорили су проф. др Радош Љушић, в. д. директора ЈП Службени гласник и Никола Вујчић, директор Сектора за издавање књига, а том приликом је укратко представљен Гласников издавачки биланс у периоду између прошлогодишњег и овогодишњег Сајма књига у Београду.
Љушић се осврнуо и на Гласникoве успешнe пословнe резултате у првој половини 2013, као и на чињеницу да су Гласникови радници ове године, осим остварене добити, до 1. септембра обавили бесплатно и послове за потребе државне управе у износу већем од 262.000.000 динара. Он је напоменуо и то да су у односу на првих шест месеци 2013, летњи месеци били очекивано слабији у погледу оствареног прихода. Истовремено је најавио и да ће након предстојећег Сајма бити организована конференција на којој ће бити више речи о новим пословним резултатима Гласника.
Говорећи о Гласниковом издаваштву књига у периоду између два Сајма, истакао је да је Гласник објавио око 180 нових наслова, што свакако представља одличан резултат који потврђује и то да је захваљујући добром избору књига и сведенијој продукцији, Гласник успео да задржи статус једног од најутицајнијих издавача код нас.
Он је рекао да ће Гласник убудуће више пажње посветити делима домаћих писаца и најавио објављивање вредне монографије о Руднику. Истовремено је напоменуо да планиране књиге у оквиру другог кола Сабраних дела Станислава Винавера неће бити објављене до 58. Међународног сајма књига у Београду, услед тога што бивши уредник у Гласнику, проф. др Гојко Тешић, није предао материјал за припрему и штампу до уговором раније дефинисаног рока.
Љушић је подсетио и да ће наредне године бити обележено сто година од почетка Првог светског рата и истакао да ће Гласник такође учествовати у кампањи којом ће држава Србија обележети тај датум. Наиме, Гласник ће тим поводом креирати и посебну едицију – „Велики рат“, а у оквиру које ће бити објављивана дела која тематски прате дешавања током Првог светског рата, а пре свега узроке његовог почетка. У оквиру те едиције, биће објављивана дела све до 2018, а прва у низу биће књига недавно преминулог историчара Андреја Митровића – Србија у Првом светском рату.
Вујчић је потом истакао да Гласникова издања заправо јесу својеврсна и изузетна библиотека у којој водеће место заузимају научна и стручна литература, што ће Гласник потврдити и овогодишњим наступом на Сајму књига у Београду.
Он је напоменуо да се међу новим издањима, између осталих, налазе и вредне монографије попут дела Слава и част Драгомира Ацовића, Метохија Милана Ивановића и Крагујевачки лексикон на којем је радило више од 70 сарадника различитих струка и занимања. Он је истакао и квалитет издања у оквиру Правне библиотеке, у којој су објављени наслови као што су Коментар закона о јавним набавкама који су писали најбољи познаваоци те области, Постанак европског права људских права Драгољуба Поповића и Коментар законика о кривичном поступку истакнутих стручњака у тој сфери правне науке.
Најавио је и да ће до почетка овогодишњег Сајма бити објављено још неколико важних издања, међу којима су и Београдски пашалук (1687–1739) Радмиле Тричковић, монографија о Петру Краљу Аните Панић, Са Херкалитом у 21. веку Владете Јеротића, Деца наше улице Нагиба Махфуза, Беле ноћи сивог сокола Лабуда Драгића, Косово Пјера Пеана, Повратак грофа од Такова Владе Ст. Марјана..