На Гласниковом штанду, на актуелном 61. Међународном сајму књига у Београду, у понедељак 24. октобра, представљено је ново Гласниково издање – Изградња државе на Косову – Демократија, корупција и ЕУ на Балкану Андрее Лоренца Капуселе.

О књизи и сложеној теми коју она обрађује говорили су: Марко Ђурић, директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије, Миливоје Михајловић, директор Радио Беoграда, и Славиша Орловић, уредник Библиотеке Друштво и наука, у оквиру које је објављено ово издање.

Ђурић је открио да је књигу прочитао на енглеском језику. Истакао је да од 1990. институције на Косову не функционишу, да је у претходних 16 година уложено много новца и труда да се оне изграде, али и да је учинак незадовољавајући.

„Подаци кажу да је стопа одрживог повратка само 1,7 одсто, а Капусела говори о одсуству политичке воље и на терену и у међународној заједници, док је моје уверење да изградња лажне државе неће успети“, рекао је Ђурић.

Михајловић је констатовао да ова књига даје одговор на питање зашто је међународна заједница одлучила да направи државу на овом немирном подручју.

„Књига се ослања на валидне податке и има научни приступ, а читајући је упознајемо друго Косово, као мешавину криминала и корупције у којој учествују и политичке елите и међународне снаге“, истакао је Михајловић.

Орловић је нагласио да у овој књизи Капусела нуди инсајдерски поглед на процес изградње демократије на Косову, јер је као руководилац економског одељења мисије међународног надгледања Косова имао приступ до тада непознатим изворима и информацијама у погледу улога које су одиграле ЕУ и САД у косовској кризи.

Он се осврнуо и на текстове о овој књизи објављене у престижним листовима The Economist и La Monde, у којима је, између осталог, констатовано да ће ова књига „представљати основно штиво за све који се том кризом баве“, као и да је „Капусела проучио резултате које је постигао Еулекс, а који су прилично неадекватни, с обзиром на то колико су корупција и организовани криминал распрострањени на Косову“.

Андреа Лоренцо Капусела, који је и сам радио на Косову од 2008. до 2011, у овој књизи даје инсајдерску, стручну, аргументовану и студиозну анализу како је Косово постало део мрачне стране модерне историје Балкана од 1999. наовамо. Снажна војна, финансијска, политичка и лобистичка интервенција Запада није успоставила демократију и поштовање људских права, већ фрагилне институције које грађанима не могу да пруже сигурност и безбедност. Аутор је оголио процесе у којима предаторска елита на Косову, захваљујући шверцу, корупцији и организованом криминалу, држи у рукама грађане као таоце пред очима међународне заједнице (ЕУ и УН).