Миливоје Павловић, аутор књиге Десет портрета и десет разговора, добитник је Награде „Николај Тимченко“ за 2024, одлучено је на завршној седници жирија Задужбине „Николај Тимченко“, одржаној 9. новембра 2024. године. Жири у саставу др Драган Жунић, др Наталија Лудошки и Јован Пејчић у образложењу одлуке, између осталог, каже:
„Књига Миливоја Павловића Десет портрета и десет разговора демонстрира савремено стање, односно жанровске обавезе и перспективе књижевног разговора, и чини то на начин који научно и културно, поетички фасцинира. У дело се уводи разграната расправа о појму и смислу, о историји и теорији интервјуа, то јест разговора као самосвојног литерарно-публицистичог жанра. Следи, затим десет дводелних текстуалних целина које, попут каквих књижевних острва, састављају својеврстан архипелаг животних сторија и самоосветљујућих естетичко-интелектуалних сведочења о епохи у којој су Павловићеви саговорници стварали, а на коју су они такође, засебно и заједно, својим делом, идејно, уметнички и друштвено утицали. Посреди је друга половина двадесетог века. Саговорници награђеног аутора су: Милош Црњански, Меша Селимовић, Душан Матић, Бранко Ћопић, Скендер Куленовић, Добрица Ћосић, Родољуб Чолаковић, Данило Киш, Драгиша Витошевић и Мирољуб Тодоровић.
Двојни карактер Павловићевог подухвата, који оличава већ наслов: Десет портрета и десет разговора, чини ово дело посебним, особеним, оригиналним достигнућем међу преко петсто досад штампаних српских књига разговора с великим нашим претходницима и савременицима из сфере културе и уметности. Имамо, наиме, посла са литерарним истраживачем и биографом Миливојем Павловићем – на једној страни, и на другој – с Павловићем интервјуером до детаља упућеним у тајне и загонетке стваралачке радионице највећих представника, класика српске књижевности и културе. О чему је реч? Иако раздвојени и самодовољни, портрет и разговор овде се, у крајњем духовноме исходу сваког појединог текста, потврђују као јединство поверено откривању и расветљавању апсолута изабраних стваралачких личности – њиховога људског, друштвеноисторијског и литерарног постојања и деловања у времену (то су портрети) и самосагледавања поетичких, социопсихолошких, моралних основа њихових сопствених уметничких и мисаоних прегнућа (то су разговори).
Ова, и још многе друге особине – од којих ћемо истаћи једну: умеће језички чистог, једноставног и мудрог писања – определиле су жири да овогодишњи добитник Награде „Николај Тимченко“ буде управо Миливоје Павловић за књигу Десет портрета и десет разговора.“Поводом 90 година од рођења и 20 година од смрти знаменитог есејисте и књижевног критичара Николаја Тимченка, Задужбина која носи његово име делује у Лесковцу и од 6. до 8. децембра, на више локација, организује културну манифестацију „Дани Николаја Тимченка“. У недељу, 8. децембра у подне, у Библиотеци „Радоје Домановић“ у Лесковцу, петнаести пут биће уручена Награда „Николај Тимченко“ за најбољу књигу из науке о књижевности у текућој години.